Avrupa Birliği içerisinde diğer birçok konuda olduğu gibi sağlık sektöründe de Almanya açık ara öndedir. En son tedavilerin ve modern tıbbi aletlerin kullanımı ve dijitalleşme sisteminin entegrasyonu ile birlikte Almanya sağlık sektöründe sadece avrupanın değil dünyanın en iyi ve en gelişmiş ülkesi olma yolundadır. Ülkenin lokasyon ayırt etmeksizin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşlarının bile dakikalar içerisinde bir tıbbi kuruluşa veya doktora ulaşabilmeleri adına yaygın ve çok büyük bir sağlık ağı tesis edilmiştir. Bu yönüyle de Almanya insana ve vatandaşlarının sağlığına verdiği önem ve bu konuda sunduğu imkânlar yönüyle benzersiz bir ülkedir. Öyle ki sağlık sektöründe toplam 5,7 milyon çalışanı 400 binden fazla doktoru ile Almanya bütün dünya ülkelerine örnek olacak bir sağlık sistemine sahiptir.

Almanya’da doktor olarak kariyeriniz

Almanya’nın sağlık sektörüyle ilgili devlet politikasından kaynaklı olarak her geçen gün tıbbi personel ihtiyacı artmaktadır. Tıbbi kurum ve kuruluşlarda görev yapan birçok doktorun ileri yaşlarda bulunmaları ve yaş haddinden emekli olmaları dolayısıyla da bu ihtiyaç daha da artacaktır. Buna ilişkin somut verilerden bir tanesi özellikle Almanya’nın doğusunda ve kırsal alanlarında görev yapan birçok doktorun muayenehanelerini devredebilecek daha genç meslektaşlar bulamamalarıdır.

Aynı zamanda, Almanya’da çalışan uluslararası doktor sayısı son on yılda iki katından fazla arttı. Yalnızca 2019 yılında, 9,309 yabancı doktor yurtdışında kazanılan niteliklerinin bir Alman diplomasına eşdeğer olarak tanınması için başvurdu. Bu, doktorların başvuru sayısı açısından hemşirelik personeline göre ikinci sırada olduğu anlamına geliyor.

Almanya’da sağlık çalışanlarının ve özellikle doktorların kariyer ve kazanç imkanları yüksektir. Almanya’daki tıbbi kurum ve kuruluşlarda, örneğin hastanelerde, kliniklerde, sağlık merkezlerinde geriatrik bakım hizmetlerinde çalışmakla birlikte kendi muayenehanenizde de aynı zamanda çalışabilirsiniz. Ayrıca tıbbi araştırma ve öğretim, halk sağlığı departmanları, sağlık sigortaları veya özel sektör gibi alternatif çalışma alanları da bulunmaktadır. Hatta tıb teknolojisive ilaç endüstrisinde görev alabilirsiniz. Her alanda ve meslekte fırsatlar ülkesi olan Almanya sağlık çalışanları özelinde doktorlara en iyi özlük hakları en yüksek maaş fırsatı sunmaktadır.

Doktorlar için giriş koşulları

Eğitiminizi yurtdışında bir doktor olarak tamamladıysanız, mesleğinizi icra etmek ve Almanya’da çalışmaya başlamak için, Approbation adı verilen resmi bir lisansa ihtiyacınız olacaktır. Bu ruhsat olmadan, hastaları Almanya’da doktor olarak tedavi edemezsiniz. Onay, sınırsız profesyonel izinle tıp pratiği yapmak için resmi bir lisanstır. Bu lisansı alabilmek için, eğitiminizin Alman doktorlar için eğitim programına eşdeğer olarak kabul edilmiş olması gerekir.

Mesleğe kabulden sorumlu makam, ilgili eyaletteki tıbbi ruhsatlandırma makamıdır. Tıp pratiği için ruhsat vermekten sorumlu makamların bir listesini buradan ulaşabilirsiniz. Tıp ve profesyonel izin belgesi için başvururken, fiziksel uygunluğunuzun, kişisel uygunluğunuzun ve Almanca bilginizin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Almanca konuşma yeterlilikleri eyaletlere bağlı olarak değişkenlik göstermektidır ve bu bilgilere buradan ulaşabilirsinz.

Yurt dışında edinilmiş bir danışman olarak ek bir tıbbi yeterliliğiniz veya uzmanlığınız var mı? Ayrıca bu uzmanlığın tanınması için başvurabilirsiniz. Bu başvuru yalnızca, daha önce tıp uygulama lisansı aldıysanız yapılabilir.

Her alanda nitelikli işgücü talebi ve fırsatları olan Almanya’da sana da uygun bir kariyer posizyonu vardır. Cv’nizi bize gönderin, Almanya’nın işgücü taleplerinde önceliğiniz olsun.

Bizimle 1,000'Den Fazla Kişi Almanya'da kariyerin keyfini çıkarıyor.

Almanya’da İyi bir gelir, İyi bir gelecek İçin siz de aramıza katılın.