Türkçeye Mesleki Eğitim olarak çevrilen Ausbildung kelimesi, Almanya’da çalışmak istediğiniz Hemşirelik, Aşçılık, Teknikerlik gibi alanlarda eğitim alabilme imkânı sağlar. Türkiye’de en az lise  mezunuysanız ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız böyle bir eğitim sürecinden geçebilirsiniz. Ausbildung ile birçok farklı meslek alanında eğitim alabilir sonrasında çok kolay ve rahat bir şekilde iş hayatına başlayabilirsiniz.

Almanya, Avrupa Birliği ülkeleri içinde yaşam kalitesi en yüksek Avrupa ülkesidir. Sahip olduğu ekonomik güç, makina ve otomotiv sanayisindeki liderliği sayesinde sınırları içinde yaşayan insanlara müreffeh bir hayat sunmaktadır. Sosyal devlet anlayışı, ülkesinde ikamet eden her bir bireye en yüksek imkanları sağlamaktadır. Her ilinde oluşturduğu istihdam alanları, şehirleri arası göçü önlemiş, bir kaç şehri hariç, hiç bir şehrinin nüfusunun 1 milyonu geçmemesini sağlamıştır. Bu durum hemen hemen ülkenin her yerinde doğa ile iç içe , yüksek yapılaşmanın olmadığı insani yaşam alanları sunmuştur.

Ausbildung ne kadar sürer ve sizlere neler sunar?

Eğitim almak istediğiniz meslek grubuna göre öğrenim süreleri değişkenlik gösteren Ausbildung’larda 1 ile 3 yıl arası hem teorik öğrenmeye hem de pratik uygulamaya dayalı eğitimler alırsınız. İlk dönemden itibaren haftanın bir günü okulda eğitim alıp diğer dört gün sahada aktif olarak çalışarak, teorik öğrenimin yanında saha deneyimini de elde etmiş olursunuz. Kayıt dönemi senede iki defa olup; ilk dönem eylül – ekim aylarında, ikinci dönem ise mart – nisan aylarında gerçekleşir. Bu kurumlarda verilen mesleki eğitim alanları Türkiye’ye göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Türkiye’de hemşire olabilmek için 4 yıllık bir fakülteden mezun olma şartı aranırken Almanya’da 3 yıllık bir Ausbildung eğitim süreci ile Avrupa’nın her yerinde geçerli, hemşire olarak çalışmanıza imkân sunan bir mesleki ihtisas diplomasına sahip olabilmektesiniz.

Ausbildung yaparken para kazanabilir miyim?

Ausbildung, hem teorik öğrenmeye hem de pratik uygulamaya dayalı bir eğitim sürecidir. Eğitim esnasında haftanın 4 günü sahada pratik uygulama söz konusu olması sebebi ile eğitiminizin ilk ayından itibaren size aylık 1.100 – 1.300 Euro arası brüt maaş kazanma fırsatı sunar. Mesai kavramının belirli (8 saat), iş tanımının ve yapılacakların net olduğu, nezih eğitim ve iş ortamlarında, tatmin edici bir gelir ile çalışmak ister misiniz?

Ausbildung Nedir?

Almanya, birçok alanda olduğu gibi Kalifiye İş Gücü kazandırma alanında verdiği eğitimler ile de Avrupa Birliği ülkeleri içinde birinci sıradadır. Sınırları içinde istihdam etmiş olduğu meslek edindirme kurumları ile sahip olunan kalifiyelik belgesi sadece Almanya’da değil tüm Avrupa Birliği ülkeleri içinde kabul görmektedir. Bu kurumlardan alınan eğitim sürecine “Ausbildung” denir.

Almanya, oluşturduğu bu insani şartlar, iş hayatında da kendini göstermekte, kabul edilir mesai ve çalışma alanları sunmaktadır. Tüm bu fırsatlar ile birlikte 80 milyon nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 70 yaşının üzerinde olması, genç nüfusunun azlığı, Almanya’nın bir çok alanda kalifiye iş gücüne ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır.

İşte bu alanlardan biri de Sağlık. Sağlık alanında bir çok branşta kalifiye iş gücüne ihtiyacı olan Almanya, şu an Hemşirelik alanında istihdam etmek istediği 100 binin üzerinde kişi aramaktadır.

2020 yılında yapılan araştırmalara ve istatistiksel çalışmalara göre Almanya’da 2,9 milyon bakıma muhtaç yaşlı bulunmaktadır. Yine yapılan araştırmalar sonrasında 2030 yılında Almanya’da 65 yaş ve üstü kişi sayısı yaklaşık 30 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Bu araştırma ve veriler de gösteriyor ki her geçen gün emekli olan, yaşlanan ve bakıma ihtiyaç duyan insan sayısı artmaktadır. Bu da bu kişilere sağlık alanında hizmet sunacak daha fazla kişiye ihtiyaç duyulacağı anlamına gelmektedir. Almanya’nın bugün 100 binin üzerinde olan hemşire ihtiyacı karşılanmaması durumunda her geçen yıl artacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında, sizler de Almanya’nın sağlık sisteminin bir parçası olmak istermisiniz? Öyleyse Hemşirelik alanında geleceğe dönük kariyerinize nasıl başlayacağınızı buradan öğrenin.

Her alanda nitelikli işgücü talebi ve fırsatları olan Almanya’da sana da uygun bir kariyer posizyonu vardır. Cv’nizi bize gönderin, Almanya’nın işgücü taleplerinde önceliğiniz olsun.

Bizimle 1,000'Den Fazla Kişi Almanya'da kariyerin keyfini çıkarıyor.

Almanya’da İyi bir gelir, İyi bir gelecek İçin siz de aramıza katılın.